Sort by

snail🐌 has logged 421 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
If These Walls Could Talk 2

If These Walls Could Talk 2

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gummo

Gummo

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
Read prior review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Havoc

Havoc

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry