Donkey Kong has logged 331 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sholay

Sholay

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Read the review Edit this entry  
29
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read the review Edit this entry  
28
Todd Barry: Spicy Honey

Todd Barry: Spicy Honey

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Small Potatoes: Who Killed the USFL?

Small Potatoes: Who Killed the USFL?

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
Read the review Edit this entry  
29
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Read the review Edit this entry  
22
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry