Donkey Kong has logged 39 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Read the review Edit this entry  
30
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haircut

The Haircut

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Taris

Taris

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Affinity

Affinity

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Liberty

Liberty

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Delta Force

The Delta Force

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ice Cold in Alex

Ice Cold in Alex

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
North Sea Hijack

North Sea Hijack

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Virunga

Virunga

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wrong Box

The Wrong Box

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry