Scott has logged 222 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unforgiven

Unforgiven

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Asako in Ruby Shoes

Asako in Ruby Shoes

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Digging to China

Digging to China

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Go Masters

The Go Masters

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Land of Hope

The Land of Hope

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Vampire Hotel

Tokyo Vampire Hotel

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
King and the Clown

King and the Clown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manhunt

Manhunt

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Comedy Store

The Comedy Store

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
New World

New World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Weeks

Seven Weeks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
New World

New World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2009: Lost Memories

2009: Lost Memories

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry