alex has logged 278 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Babel

Babel

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Confidence

Confidence

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunter

The Hunter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Morgan

Morgan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Page Eight

Page Eight

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone

Gone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Henry's Crime

Henry's Crime

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry