alex has logged 47 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★½
Edit this entry  
20
The Comedian

The Comedian

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lazarus

Lazarus

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unknown Woman

The Unknown Woman

2006
×
★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eagle Eye

Eagle Eye

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arthur Newman

Arthur Newman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wilson

Wilson

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry