Sort by

Rain has logged 307 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whore

Whore

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
8½

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barabbas

Barabbas

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Martha Mitchell Effect

The Martha Mitchell Effect

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Man of the House

Man of the House

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry