bionic19 has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
Edit this entry  
12
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Edit this entry  
03
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★
Edit this entry  
02
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
20
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Tambour of Retribution

The Tambour of Retribution

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Restless

Restless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★½
Edit this entry