Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maelström

Maelström

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passenger

The Passenger

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Predators

Predators

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cave

The Cave

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
V/H/S/85

V/H/S/85

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Suitable Flesh

Suitable Flesh

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birth/Rebirth

Birth/Rebirth

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Lives Inside

It Lives Inside

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Self Reliance

Self Reliance

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silencing

The Silencing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Destroy All Neighbors

Destroy All Neighbors

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Swim

Night Swim

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beekeeper

The Beekeeper

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry