• Sicario

    Sicario

    ★★★★½

    Imagine if Emily Blunt had rounded a corner in that tunnel just to see Justin Long standing there watching a retro breastfeeding video. 


    Denis Villeneuve (Ranked)

    The Thrillers (Ranked)

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★★

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    I had almost forgotten that Villeneuve and Roger Deakins made a horror movie together. Neat.


    Denis Villeneuve (Ranked)

    The Thrillers (Ranked)

    The Unsettlings (Ranked)

  • Polytechnique

    Polytechnique

    ★★★★

    Harrowing and difficult to watch, just as it should be. A clear step up in quality from Villeneuve, and an indicator of a rising auteur in modern cinema. 


    Denis Villeneuve (Ranked)

    Modern Black and White (Ranked)

    The Unsettlings (Ranked)

  • Maelström

    Maelström

    ★★

    Denis must’ve seen a Big Mouth Billy Bass at a local bar circa 1998 and thought to himself that a talking fish would make a great film narrator. 


    Denis Villeneuve (Ranked)

  • August 32nd on Earth

    August 32nd on Earth

    ★★½

    I hate that I always wait until the last minute to start my homework.


    Denis Villeneuve (Ranked)

  • Prey

    Prey

    ★★★

    Naru’s war paint had her looking like Gerard Way on MTV’s $2 Bill in 2005. Give ‘Em Hell, Kid.


    Creature Features (Ranked): boxd.it/mNzf8

    Sci-Fi (Ranked): boxd.it/n3X7u

  • The Passenger

    The Passenger

    ★★½

    Always good to see representation for those of us with one functioning eye. Although I was just born blind in one eye, it didn’t take a catapulted eraser for me to get like that. The eraser would be a way more badass story though.


    The Thrillers (Ranked): boxd.it/n3Pxa

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★★

    This film carries the atmosphere of a dream you that you can remember having, but can’t quite recall. It’s a representation of a time in American history when legendary outlaws and rebels were beginning to be revealed as mere flesh and bone. No longer were they viewed as mythic figures born of the hazy imaginations of naive children, nor the subject of fabricated or exaggerated stories told around the drunken poker games held inside of dusty saloons. The romanticization surrounding…

  • Predators

    Predators

    ★★

    We rented this from Family Video when it was released on home media around Halloween in 2010. My friend was high a kite when we in the store and he started playing with a spider Halloween decoration that was hanging from the ceiling. It fell. We then had to fabricate a lie to tell the employees about how he had ran into it by mistake and knocked it down. It was probably hanging seven feet up in the air. My friend is not seven feet tall. Nineteen year olds are stupid. 


    Sci-Fi (Ranked): boxd.it/n3X7u

    Creature Features (Ranked): boxd.it/mNzf8

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★

    The Theragun I use for back pain looks a lot different. 


    2024 (Ranked): boxd.it/s3JS2

    The Camp (Ranked): boxd.it/nrZAm

  • Brooklyn

    Brooklyn

    ★★★★

    This would’ve been a five star movie if it was just two hours of dinner scenes at Mrs. Kehoe’s.


    Situationships (Ranked): boxd.it/mNCYq