Bis has logged 105 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★
Edit this entry  
17
About Cherry

About Cherry

2012
×
Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Edit this entry  
15
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★½
Edit this entry  
01
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★½
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Internship

The Internship

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry