Bjerk has logged 258 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Happening

The Happening

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Video Diary of Ricardo Lopez

The Video Diary of Ricardo Lopez

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Edit this entry