Bjerk has logged 21 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sombre

Sombre

1998
×
★★½
Edit this entry  
12
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry