Benjamin has logged 523 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pecker

Pecker

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Domino

Domino

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Swing Kids

Swing Kids

1993
×
★★½
Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Transfer

Transfer

1966
×
Edit this entry  
22
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lie Chair

The Lie Chair

1976
×
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry