Benjamin has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry