Benjamin has logged 576 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lessons in Temperament

Lessons in Temperament

×
★★★½
Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apple

The Apple

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry