Sort by

Benjamin has logged 56 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
05
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry