Benjamin has logged 35 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Windy City Heat

Windy City Heat

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salò: Fade to Black

Salò: Fade to Black

2001
×
Edit this entry  
29
Salò: Yesterday and Today

Salò: Yesterday and Today

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
All These Women

All These Women

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Hungry Joe

Hungry Joe

2020
×
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wolf

Wolf

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry