Sort by

Bryce has logged 831 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tall in the Saddle

Tall in the Saddle

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Max Steel

Max Steel

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Our Family Wedding

Our Family Wedding

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Norbit

Norbit

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lemon Drop Kid

The Lemon Drop Kid

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Rupert

The Great Rupert

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Underworld

Underworld

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Love Finds Andy Hardy

Love Finds Andy Hardy

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bush Christmas

Bush Christmas

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Critters 3

Critters 3

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
14
From Justin to Kelly

From Justin to Kelly

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
14
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wintertime

Wintertime

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Something to Talk About

Something to Talk About

1995
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry