• Madame Web

    Madame Web

    ½

    The movie that $5 Tuesdays were made for

  • The Underdoggs

    The Underdoggs

    ★★½

    Snoop Dogg makes this work 100%, wanted to like it more but definitely enjoyed it. Tried and true formula with some fun differences thrown in there here and there.

  • Rock 'n' Roll High School

    Rock 'n' Roll High School

    ★★★★

    Some incredible bits in here.

    I particularly enjoyed the one about the ticket scalpers.

    That song will be stuck in my head for a good minute too.

    More people need to see this.
    However, if you are a mouse then PLEASE wear headphones to avoid exploding upon listening to the Ramones music.

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★

    Sturgill Simpson plays a character named "Vanilla Nice" in this movie.

    Also when reading the tortoise and the hare story to your kids, I highly recommend leaving out the part about what happened after the race.

  • Vamps

    Vamps

    ★★★

    Always love trying to figure out what to rate movies with some high highs and incredibly low lows.

    However, Wallace Shawn plays Van Helsing in this so who really cares about silly things like that.

  • Serenity

    Serenity

    ★½

    Just wanted to document the fact that I walked in on my mom watching this having only 30 minutes left and I JUST HAD to see how that played out

  • Striptease

    Striptease

    ★★½

    Ving Rhames was masterful as George Bush

  • For Love of the Game

    For Love of the Game

    ★★★★

    Sometimes you just give yourself over to a movie and you buy into every aspect of it, even if you can spot the obvious flaws.

    Because of that this movie just made me feel good all around and I actively cared about what would happen.

    A movie that I think if you love sports and you buy into it you will be rewarded.

    I love sports man. Think this one is kind of underrated honestly.

    Hell, I'm about to do…

  • Ruby Gillman, Teenage Kraken

    Ruby Gillman, Teenage Kraken

    ★½

    Genuinely felt like I was going insane watching this.
    Which was merely a confirmation that I am genuinely insane.

  • You Hurt My Feelings

    You Hurt My Feelings

    ★★★★

    Funny enough, my brother also used to call himself an executive producer

  • Aquaman and the Lost Kingdom

    Aquaman and the Lost Kingdom

    ★½

    I feel like the Monstars are about to make an incredible movie, because everyone in this clearly had their talents temporarily sucked out of them with the behind the scenes stuff and the editing that tried to salvage it and whatever else resulted in this.

    Good for the Monstars though, hope they make a hell of a movie.

  • Ferrari

    Ferrari

    ★★★★½

    Saw this on my lunch break today since it was the last showing I was able to see of it at my local theater.

    Let me tell you, my head is still going a mile a minute thinking about it/feeling like I'm still in the theater with my brain rattling like it has been completely taken over by the power of inertia. As well as, the power of cinema.

    Also, considering I had to rush back to work for a…