• Alice in Wonderland

    Alice in Wonderland

    ★★★★½

    feels like a metaphor for my youth somehow

  • Initiation Love

    Initiation Love

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    beatiful movie, I love how she raises a new provider when the old one leaves. very sad they got an abortion because of that job in tokyo

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    good to process my queer feels. I love the girls defenses get broken and rebuilt. I love how all the characters get to share their emotions authentically

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★★

    the best movie

  • Zootopia

    Zootopia

    ★★★★½

    makes beatiful use of tropes to tell a story that's relevant to my struggles with aggression and the dichotomy between harmony and self preservation.

  • Tashi and the Monk

    Tashi and the Monk

    ★★★★½

    very heartwarming

  • Run Lola Run

    Run Lola Run

    ★★★½

    cool aesthetic. cool repetition gimick

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★★

    beetje zwaar maar veel pathos elke keer dat ik t kijk.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★½

    great boogiepop movie. Youth nostalgia in the context of lego + a family conflict tale that's relatible to nearly everyone.

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★

    pure decadence and nihilism. loved the scenes with sylvia and the scenes with marcello's dad were interesting. also a sad and depressing movie though with a quite obvious message.

  • City of God

    City of God

    ★★★★

    great movie but it hurts me deeply to be reminded that people like lil z exist. also i cringed every time people where negligent with offending his explosive ego. tldr; i was too scared by the violence this time around and it took the focus away from what the film excelled at. it all just felt too real to me

  • The Cat in the Hat

    The Cat in the Hat

    ★★½

    eng dub