Sort by

Ollie has logged 29 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guard

The Guard

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Edit this entry  
02
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry