Sort by

Blain has logged 176 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry