Sort by

roma has logged 113 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
54

54

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★
Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Edit this entry  
20
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry