Blake Griggs has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
24
Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz

Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz

1998
×
Read the review Edit this entry  
24
Education

Education

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Highway

Highway

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Clearing

The Clearing

1993
×
Read the review Edit this entry  
20
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ako

Ako

1964
×
★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo 1958

Tokyo 1958

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ikebana

Ikebana

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hokusai

Hokusai

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
General Commander

General Commander

2019
×
Edit this entry  
28
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Money Plane

Money Plane

2020
×
Edit this entry  
28
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★½
Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry