RSS feed for Blake

Blake has logged 171 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Canvas Back Duck

Canvas Back Duck

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bee At The Beach

Bee At The Beach

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Before the Flying Circus

Before the Flying Circus

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★½
Edit this entry  
10
Firehead

Firehead

1991
×
½
Edit this entry  
10
Out of Print

Out of Print

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Berserker

Berserker

2004
×
Edit this entry  
07
Monster Party

Monster Party

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Let's Measure: Using Standard Units

Let's Measure: Using Standard Units

1970
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Staircase II: The Last Chance

The Staircase II: The Last Chance

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Staircase

The Staircase

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)

The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)

The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Creative Brain

The Creative Brain

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Baton Bunny

Baton Bunny

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Son of Dr. Jekyll

The Son of Dr. Jekyll

1951
×
★★★
Edit this entry  
12
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Improve Your Pronunciation

Improve Your Pronunciation

1972
×
Edit this entry  
11
David and Hazel: A Story in Communication

David and Hazel: A Story in Communication

1964
×
★½
Edit this entry  
11
One Got Fat

One Got Fat

1963
×
Edit this entry  
11
Dining Together

Dining Together

1947
×
Edit this entry  
11
The Trouble With Women

The Trouble With Women

1959
×
Edit this entry  
11
Setting Up a Room

Setting Up a Room

1967
×
Edit this entry  
11
Safety Woman: In Danger Out of Doors

Safety Woman: In Danger Out of Doors

1978
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Making Sense with Sentences

Making Sense with Sentences

1975
×
Edit this entry  
11
Live and Learn

Live and Learn

1951
×
Edit this entry  
11
Writing Better Social Letters

Writing Better Social Letters

1950
×
Edit this entry  
11
One Turkey, Two Turkey

One Turkey, Two Turkey

1971
×
Edit this entry  
11
At Your Fingertips: Cylinders

At Your Fingertips: Cylinders

1970
×
Edit this entry  
11
The Self Image Film (If Mirrors Could Speak)

The Self Image Film (If Mirrors Could Speak)

1976
×
Edit this entry  
11
More Dangerous Than Dynamite

More Dangerous Than Dynamite

1941
×
Edit this entry  
11
Cooking: Terms and What They Mean

Cooking: Terms and What They Mean

1949
×
★★
Edit this entry