RSS feed for Blake

Blake has logged 63 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
At Your Fingertips: Grasses

At Your Fingertips: Grasses

1970
×
Edit this entry  
30
Stamp Day for Superman

Stamp Day for Superman

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Americans at Work: Barbers & Beauticians

Americans at Work: Barbers & Beauticians

1969
×
Edit this entry  
30
Shake Hands with Danger

Shake Hands with Danger

1980
×
★★
Edit this entry  
30
More Dates for Kay

More Dates for Kay

1952
×
★★
Edit this entry  
30
A Word to the Wives...

A Word to the Wives...

1955
×
★★
Edit this entry  
30
The Talking Car

The Talking Car

1969
×
Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Motor Mania

Motor Mania

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Man's Best Friend

Man's Best Friend

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lion Down

Lion Down

1951
×
★★★★
Edit this entry  
28
How To Play Golf

How To Play Golf

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
28
How to Play Football

How to Play Football

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Safety: Harm Hides at Home

Safety: Harm Hides at Home

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Join Hands, Let Go!

Join Hands, Let Go!

1969
×
Edit this entry  
28
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
Edit this entry  
27
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Alternate Histories

Love, Death & Robots : Alternate Histories

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Ice Age

Love, Death & Robots : Ice Age

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Blindspot

Love, Death & Robots : Blindspot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Zima Blue

Love, Death & Robots : Zima Blue

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Lucky 13

Love, Death & Robots : Lucky 13

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Fish Night

Love, Death & Robots : Fish Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Helping Hand

Love, Death & Robots : Helping Hand

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Shape-Shifters

Love, Death & Robots : Shape-Shifters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : The Dump

Love, Death & Robots : The Dump

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots : Good Hunting

Love, Death & Robots : Good Hunting

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: When The Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When The Yogurt Took Over

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Calendar: How to Use It

The Calendar: How to Use It

1982
×
★½
Edit this entry  
25
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

1934
×
★★
Edit this entry  
25
Supersonic Man

Supersonic Man

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
Why Doesn't Cathy Eat Breakfast?

Why Doesn't Cathy Eat Breakfast?

1972
×
★½
Edit this entry  
24
The Magic Sword

The Magic Sword

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Canvas Back Duck

Canvas Back Duck

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bee At The Beach

Bee At The Beach

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Before the Flying Circus

Before the Flying Circus

2008
×
★★★½
Edit this entry