RSS feed for Blake

Blake has logged 108 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Santo vs. the Vampire Women

Santo vs. the Vampire Women

1962
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Giant Gila Monster

The Giant Gila Monster

1959
×
★½
Edit this entry  
27
The Home Economics Story

The Home Economics Story

1951
×
Edit this entry  
27
Hercules and the Captive Women

Hercules and the Captive Women

1961
×
★★
Edit this entry  
26
What is Nothing?

What is Nothing?

1973
×
Edit this entry  
26
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Steam Engines of Oz

The Steam Engines of Oz

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Into the Dark: Down

Into the Dark: Down

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gammera the Invincible

Gammera the Invincible

1966
×
★★
Edit this entry  
24
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Billion Dollar Limited

Billion Dollar Limited

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Block Singsong: Wizard

Big Block Singsong: Wizard

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Flying Saucer Mystery

The Flying Saucer Mystery

1952
×
★½
Edit this entry  
23
Play Safe

Play Safe

1978
×
★★
Edit this entry  
23
The Cautious Twins

The Cautious Twins

1960
×
Edit this entry  
23
Are You Listening?

Are You Listening?

1971
×
Edit this entry  
23
The Mighty Mr. Titan

The Mighty Mr. Titan

1965
×
Edit this entry  
23
Farm Family In Spring

Farm Family In Spring

1967
×
Edit this entry  
23
Beginning Responsibility: Taking Care of Your Own Things

Beginning Responsibility: Taking Care of Your Own Things

1977
×
Edit this entry  
23
Cindy Goes to a Party

Cindy Goes to a Party

1955
×
Edit this entry  
23
The Hothead

The Hothead

1974
×
Edit this entry  
22
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Octaman

Octaman

1971
×
★½
Edit this entry  
22
Ruin Me

Ruin Me

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prisoners of the Lost Universe

Prisoners of the Lost Universe

1983
×
Edit this entry  
18
Beginning Responsibility: Taking Care of Your Own Things

Beginning Responsibility: Taking Care of Your Own Things

1977
×
Edit this entry  
18
Paper And I

Paper And I

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
Drugs Are Like That

Drugs Are Like That

1969
×
Edit this entry  
18
Courtesy Counts a Lot

Courtesy Counts a Lot

1976
×
★★
Edit this entry  
18
Setting Up a Room

Setting Up a Room

1967
×
Edit this entry  
17
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Edit this entry  
17
At Your Fingertips: Cylinders

At Your Fingertips: Cylinders

1970
×
Edit this entry  
17
Welcome Back, Norman

Welcome Back, Norman

1979
×
★½
Edit this entry  
17
Voodoo Man

Voodoo Man

1944
×
Edit this entry  
17
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Doctor Who: Resolution

Doctor Who: Resolution

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Slime People

The Slime People

1963
×
½
Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Edit this entry