• Under Siege

    Under Siege

    ★★★½

    Bet the party was bumping

  • Madadayo

    Madadayo

    ★★★★½

    Surprisingly appropriate one to watch on my birthday

  • The Blob

    The Blob

    ★★★½

    Best part about this viewing was the guys making bizarre metaphors that made no sense for the Blob. 

    “The blob consuming this phone booth is a metaphor for Capitalism killing convenience” or some shut like dat

  • The Descendants

    The Descendants

    ★★★★

    This is good but the acting is

    ok

  • Brother

    Brother

    ★★★★

    Look at this dude lol. The Body Melt guy has a nice voice

  • Killer Tongue

    Killer Tongue

    ★★★

    I’d expect this to have been picked up by Arrow Video by now

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

    The Criterion transfer of this looked like shit so we ended up streaming it. Sad!

  • Peanut

    Peanut

    ★★★★

    Stock sound effects and music you heard in 2013 YouTube videos: The Movie

    vimeo.com/366906214

  • Doctor Who: The Curse of Fatal Death

    Doctor Who: The Curse of Fatal Death

    ★★★★

    Rowan Atkinson is the best doctor now, sorry

  • Afflicted

    Afflicted

    ★★★½

    There’s a clip in this movie that was used to terrorize innocent Omegle browsers back in the day when Omegle pranks were all the rage.

  • City of Pirates

    City of Pirates

    ★★★★

    Disappointed that there was not a single hearty “Yo ho ho” but what can you do?

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★

    Grooving