Blankments has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Small One

The Small One

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Duel

Duel

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Always

Always

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Shift

The Last Shift

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Splash

Splash

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

1959
×
Read the review Edit this entry  
06
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witches

The Witches

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unhinged

Unhinged

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry