Sort by

Blankments has logged 419 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Awake

Awake

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Vivo

Vivo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Rain

Black Rain

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Henry V

Henry V

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★½
Read the review Edit this entry