Sort by

Blankments has logged 31 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead End

Dead End

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Not a Hipster

I Am Not a Hipster

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry