Sort by

James Christopher Lawrence has logged 240 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Salvador

Salvador

1986
×
Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Scott Walker: 30 Century Man

Scott Walker: 30 Century Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outside Man

The Outside Man

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
American Movie

American Movie

1999
×
Edit this entry  
29
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
Read the review Edit this entry  
26
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gilbert

Gilbert

2017
×
Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2017
×
Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Mad Bomber

The Mad Bomber

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Savage Three

Savage Three

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Majorettes

The Majorettes

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry