Sort by

James Christopher Lawrence has logged 19 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Joe

Joe

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

1972
×
Edit this entry  
17
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Fat Wreck

A Fat Wreck

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Dion Brothers

The Dion Brothers

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freebie and the Bean

Freebie and the Bean

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Manhattan Project

The Manhattan Project

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry