Sort by

James Christopher Lawrence has logged 251 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Copshop

Copshop

2021
×
Edit this entry  
29
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
Edit this entry  
22
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Edit this entry  
20
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Armageddon

Armageddon

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
End of the Game

End of the Game

1975
×
Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Forest

The Forest

1982
×
★★
Edit this entry  
25
The Orchard End Murder

The Orchard End Murder

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Demons 2

Demons 2

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Possessed II

Possessed II

1984
×
Edit this entry  
12
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Edit this entry  
09
The Addiction

The Addiction

1995
×
Read the review Edit this entry  
08
Censor

Censor

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Stranger Is Watching

A Stranger Is Watching

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scared Stiff

Scared Stiff

1987
×
★★½
Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry