Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fedora

Fedora

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Buddy Buddy

Buddy Buddy

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Parade

Parade

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry