Sort by

k has logged 439 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeff Buckley: You and I

Jeff Buckley: You and I

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Smash Brothers

The Smash Brothers

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
26.2 to Life

26.2 to Life

2022
×
Edit this entry  
12
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 1975: Live from Madison Square Garden

The 1975: Live from Madison Square Garden

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
What If

What If

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Doors

The Doors

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
As You Are

As You Are

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arctic Monkeys Live at Kings Theatre

Arctic Monkeys Live at Kings Theatre

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wacky Adventures of Ronald McDonald: The Legend of Grimace Island

The Wacky Adventures of Ronald McDonald: The Legend of Grimace Island

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry