BLEIDER has logged 758 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Samurai Princess

Samurai Princess

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hikiko-san vs. Sadako

Hikiko-san vs. Sadako

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream Girls

Scream Girls

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Robotropolis

Robotropolis

2011
×
½
Edit this entry  
22
The Zombie King

The Zombie King

2013
×
½
Edit this entry  
22
Crash Landing

Crash Landing

2006
×
½
Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Conton

Conton

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
The Boy from Hell

The Boy from Hell

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Ruby & Quentin

Ruby & Quentin

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Con Artists

The Con Artists

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
Funky Monkey

Funky Monkey

2004
×
Edit this entry  
13
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★½
Edit this entry  
13
Jekyll Island

Jekyll Island

1998
×
Edit this entry  
12
Ghost of OT301

Ghost of OT301

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Beyond the Wall of Sleep

Beyond the Wall of Sleep

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Gdansk

Gdansk

2017
×
★★
Edit this entry  
11
The Tomb

The Tomb

2007
×
½
Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Le Guignolo

Le Guignolo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Andron

Andron

2015
×
Edit this entry  
29
Making a Scene

Making a Scene

2013
×
★★
Edit this entry  
28
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Nerf John Wick

Nerf John Wick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silent Hills P.T.

Silent Hills P.T.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bright Falls

Bright Falls

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Night Springs

Night Springs

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blue Monkey

Blue Monkey

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Outpost 11

Outpost 11

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alien: Isolation — The Digital Series

Alien: Isolation — The Digital Series

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paderborn - Der Dokufilm II

Paderborn - Der Dokufilm II

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Close Range

Close Range

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Banshee Chapter

Banshee Chapter

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry