Sort by

blind_choice has logged 336 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Orator

The Orator

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Saved the World

The Man Who Saved the World

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pinocchio

Pinocchio

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Roller Blade Seven

The Roller Blade Seven

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
14
Pyaar Ka Punchnama

Pyaar Ka Punchnama

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mr. India

Mr. India

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Sholay

Sholay

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mughal-e-Azam

Mughal-e-Azam

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mother India

Mother India

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ode To My Father

Ode To My Father

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Life

My Life

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry