Sort by

J has logged 33 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super

Super

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shock and Awe

Shock and Awe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry