Sort by

J has logged 389 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
X

X

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Close

Close

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Duran Duran: Unstaged

Duran Duran: Unstaged

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Feel Love

Fast & Feel Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Orbital: The Box

Orbital: The Box

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Baraka

Baraka

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sound That

Sound That

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fe26

Fe26

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ae Fond Kiss...

Ae Fond Kiss...

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cycling the Frame

Cycling the Frame

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry