• Atomic Blonde

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★

  • To the Bone

    ★★★

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • The Girl on the Train

    ★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • The Founder

    ★★★

  • Amanda Knox

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★½

  • Sausage Party

    ½

  • The 5th Wave

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Room

    ★★★

  • Pixels

    ½

  • Pitch Perfect 2

    ★★

  • True Story

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★

  • Brave

    ★★½

  • The Adventures of Tintin

    ★★★½

  • Moneyball

    ★½

  • Bad Teacher

    ★½

  • Megamind

    ★★★½

  • Macbeth

    ★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Easy A

    ★★

  • The Other Guys

    ★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★★

  • 2012

    ★½

  • The Invention of Lying

  • Up

    ★★★½

  • Coraline

    ★★★½

  • Yes Man

    ★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • Get Smart

    ★★½

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★

  • No Reservations

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Cat Returns

    ★★★

  • Shrek

    ★★★½

  • Billy Elliot

    ★★★½

  • The Road to El Dorado

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Practical Magic

    ★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★½

  • Liar Liar

    ★★

  • Clueless

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★½