• The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

    I. LOVE. COURTROOM. DRAMAS. 
    This is so up my ally, I enjoyed every minute of it, and oh how perfect the acting is in the film just, wow! I mean you got me to hate a judge within the first 5 minutes he was on screen.

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★½

    It’s good, informative and pretty to look at, but nothing special.

  • Back to the Future Part II

    Back to the Future Part II

    ★★★★

    The way that this movie ties in oh so perfectly with the first one, coupled with the brilliant comedic timing makes it one of the best sequels I have ever watched.

  • Bo Burnham: Make Happy

    Bo Burnham: Make Happy

    ★★★½

    I don't think I have fully comprehended what I just watched, it felt so important and real while watching this, almost like a dream. I have this need to rewatch it, to make myself happy.

  • James Acaster: Repertoire

    James Acaster: Repertoire

    ★★★★½

    This is perfection. I found myself feeling infatuated by the stories he told my, oh how uniqe he deliverd them and everything about these sets were so excellent!

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★½

    I watched this while occasionally scrolling through my phone, I feel like I broke a rule of sorts. Also, the lame dramatization just made me take this movie less seriously.

  • The Founder

    The Founder

    ★★★

    I really enjoyed this film. I never knew the origins of McDonald's and this was a very entertaining way of learning about it.

  • Hidden Figures

    Hidden Figures

    ★★★½

    This film is the embodiment of EMPOWERING. I love learing about American history and this film educated me in a visually stunning and enter way.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    I mean we all know that this is a fantastic film, what more can I say to prove my point.

  • The Girl on the Train

    The Girl on the Train

    ★★

    If you read the book you’ll know that this film in no way lives up to its source material.

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★

    Yes you remade the movie with better graphics but tou somehow lost all the magic.

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★

    This film is so much better than any other recent DC film. I mean how badass can one woman be! I enjoyed every moment of it and found myself humming the soundtrack for weeks on end.