laura has logged 122 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mute

Mute

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
09
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
½
Edit this entry  
06
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Call

The Call

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry