Sort by

Eden has logged 124 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead End.

Dead End.

2019
×
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It has to be lived once and dreamed twice

It has to be lived once and dreamed twice

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everywhere at the End of Time

Everywhere at the End of Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Black Ice

Black Ice

1994
×
Edit this entry  
20
White Film

White Film

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No. 1: A Strange Dream

No. 1: A Strange Dream

1939
×
Read the review Edit this entry  
20
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Beth's Three O'Clock with Dr. Harlow

Beth's Three O'Clock with Dr. Harlow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everywhere at the End of Time

Everywhere at the End of Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rejected

Rejected

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Necktie

Necktie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Getting Ready

Getting Ready

×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brief Glimpses on the Way to Joy (Part 1)

Brief Glimpses on the Way to Joy (Part 1)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Necktie

Necktie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry