william has logged 40 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wretched

The Wretched

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Session 9

Session 9

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honey, We Shrunk Ourselves

Honey, We Shrunk Ourselves

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden

Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wanted

Wanted

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry