Sort by

Chris has logged 419 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
30
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read other review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Anesthesia

Anesthesia

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Equals

Equals

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry