Sort by

Arman has logged 169 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
pickAxe

pickAxe

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
★★★★
Edit this entry