• The Interview

    ★★

  • The Book of Life

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Giver

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Magic in the Moonlight

    ★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • Chef

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★

  • November 22, 1963

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Delivery Man

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • The Unknown Known

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Cutie and the Boxer

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Despicable Me 2

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Nebraska

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Garden of Words

    ★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★½

  • Blackfish

    ★★★★

  • Dirty Wars

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Argo

    ★★★½

  • Trouble with the Curve

    ★★

  • Knuckleball!

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • The Master

    ★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • Side by Side

    ★★★★

  • The Campaign

    ★★½

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★★

  • Brave

    ★★★

  • A Band Called Death

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★

  • Seeking Asian Female

    ★★★½

  • The Hunger Games

    ★½

  • John Dies at the End

    ★★★½

  • Sleepwalk with Me

    ★★★

  • Robot & Frank

    ★★★

  • War Horse

    ★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • The Sitter

  • We Bought a Zoo

  • The Umbrella Man

  • Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life

    ★★★★★

  • The Muppets

    ★★★½

  • The Ides of March

    ★★★★

  • Butter

    ★★★★

  • Our Idiot Brother

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

  • Horrible Bosses

    ★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Hot Coffee

    ★★★★