bluesyasian has logged 86 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Which Way Home

Which Way Home

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Man on a Tightrope

Man on a Tightrope

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Salesman

Salesman

1969
×
★★★
Edit this entry  
14
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★½
Edit this entry  
02
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
Edit this entry  
13
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
Edit this entry  
11
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Moon Is Blue

The Moon Is Blue

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry